Taşıt Sistemleri

Shell Taşıt Tanıma Çalışma Sistemi Nedir?

Shell Taşıt Tanıma Çalışma Sistemi Nedir?

Bu içeriğimizde taşıt tanıma sistemi nedir, Shell taşıt tanıma sistemi nasıl çalışır gibi konular üzerinde duracağız. O halde hiç vakit kaybetmeden hemen konumuzu anlatmaya başlayalım.

Taşıt Tanıma Sistemi Nedir

Taşıt Tanıma Sistemi Nedir?

Taşıt tanıma sistemi, işletmenizin akaryakıt giderlerini kontrol altına almanızı sağlayan teknolojik bir sistemdir. Taşıt tanıma sistemi sayesinde araç şoförleri hiçbir ödeme yapmadan, fatura beklemeden hatta aracından bile inmeden akaryakıt alışverişini gerçekleştirebilmektedir.

Akaryakıt alımında kolaylık sağlayan sistem, akaryakıt giderlerinin takip edilmesinde de şirket yöneticilerine veya şirket sahiplerine büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu sistem akaryakıt alım kontrolünün dışında, kilometre hesabı, tüketim kontrolü ve akaryakıt giderlerinde direkt olarak pompa fiyatı üzerinden tasarruf sağlamaktadır. Ayrıca belirlenen limit dahilinde yakıt alımınına izin vermektedir.

Taşıt tanıma sistemi mekanizması, ticari araçları olan kişilerin zaman kaybetmeden sıfır risk ile sahip olabilecekleri akaryakıt yönetim sistemi olarak da düşünülebilir. Taşıt tanıma sistemi ayrıca araç tanıma sistemi veya kısaltılmış hali ile TTS olarak da ifade edilmektedir.

Shell Taşıt Tanıma Sistemi Çalışma Metodu

Shell taşıt tanıma sistemi çalışma metodu şu şekilde işlemektedir; öncelikle müşteri ve shell yetkilisi taşıt tanıma sistemine dahil olma konusunda anlaşırlar. Ardından taşıt tanıma sistemi için gerekli olan ünite, kargo aracılığıyla Shell tarafından müşteriye gönderilir. Taşıt tanıma ünitesi 3 ES tarafından araca monte edilir.

Araç ön saha elemanları tarafından arka camda bulunan TTS logosu ile tanınır ve TTS pompalarına yönlendirilir. Aracın içerisindeki sürücü taşıt tanıma sisteminin pompasına yaklaşır saha elemanı da depoya yakıt tabancasını yerleştirdiğinde depo ağzına monte edilen akıllı halka ve pompa etkileşim haline girer.

Gerçekleştirilen dolum pompada bulunan akıllı sistem üzerinden Shell merkez bilgisayarına gönderilir. Burada verilen yakıtın türü, alım zamanı, miktarı gibi bilgiler Shell merkez veri bankasına kaydedilir ve ardından tekrar istasyona gönderilir. İşlemin tamamlanmasının ardından da otomatik bir şekilde dolum fişi hazırlanır. Sonrasında saha elemanı bu fişi aracın sürücüsüne verir.

Shell taşıt tanıma sistemi kapsamı içerisinde bulunan yakıt tüketimi her ayın 15’inde ve her ayın son gününde faturalandırılmaktadır. Bu fatura da, fatura tarihinden 10 gün sonra müşterinin Akbank, Garanti veya Yapı Kredi bankasında Shell’e tanımlanmış hesabından otomatik bir şekilde tahsil edilmektedir.

Shell Taşıt Tanıma Sistemi Avantajları

Shell Taşıt Tanıma Sistemi Avantajları

Shell taşıt tanıma sistemi avantajları şu şekildedir;

Ödeme Kolaylığı

Taşıt tanıma sistemi sayesinde yapacağınız tüm ödemeleri tek bir merkeze toplu olarak yapabilirsiniz. Bu sayede de yaptığınız ödemeler kafa karışıklığı yaratmamış olur.

Muhasebe Kolaylığı

Aylık toplu fatura sayesinde muhasebesel ve idari iş yükünü azaltabilirsiniz.

Hızlı Akaryakıt Alışverişi

Shell taşıt tanıma sistemi aracılığıyla hiç vakit kaybetmeden hızlı bir şekilde akaryakıt alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yaygın Geniş Hizmet Ağı

Türkiye genelinde bulunan 1000’e yakın istasyon ağından taşıt tanıma sistemi için faydalanabilirsiniz.

Taşıt Tanıma Sistemi (TTS) Web Sitesi Üzerinden Kolay Yönetim

Shell taşıt tanıma sistemi akaryakıt alışverişlerinizi yönetmenin en verimli yoludur. Araçlarınız ile ilgili gerçekleştireceğiniz tüm faaliyetler için Shell’in online yakıt yönetim platformu bulunmaktadır. Yakıt harcamalarınızı kolay bir şekilde bu platform üzerinden yönetebilirsiniz.

Platforma giriş yapabilmek için şirket uzantılı olan mailiniz üzerinden kartistek-TR@shell.com adresine mail atabilir ve şifrenizi alabilirsiniz.

Taşıt tanıma sistemi içerisine girip gerçekleştirebileceğiniz işlemler şu şekildedir;

Şu anda bir taşıtmatik hizmeti alıyor musunuz?

Fatura

 • Faturaya net ve kolay okunur şekilde erişebilirsiniz
 • İnternet aracılığıyla pdf olarak ulaşabilirsiniz.

Kontrol Özelliği

 • Filo, departman veya araç olarak limitlendirme işlemini yapabilirsiniz.
 • Arabanızın aylık, haftalık ve günlük olarak ne kadar tüketim gerçekleştirebileceğine karar verebilirsiniz.
 • Araçlarınızın internet üzerinden yakıt alabilme özelliğini açabilir veya kapatabilirsiniz.
Kendi Teklifini Oluştur

  Online Rapor

  • Departman veyahut araç üzerinde tüketim kontrolü sağlayabilirsiniz.
  • Filo ya da araç ile ilgili limit ve tüketim bilgisi alabilirsiniz.
  • Araç verimliliği için litre/km kıyaslamasını gerçekleştirebilirsiniz.
  • Her yaptığınız alım işlemi için detaylı bilgi bulabilirsiniz.
  • Eriştiğiniz tüm bilgileri kolay bir şekilde bilgisayarınıza kaydedebilirsiniz.

  Size özel en avantajlı teklifi almak için haritadan bulunduğunuz ile tıklayın. Teklife ücretsiz ulaşın.

  İçerik Tablosu

   İskonto Oranını
   Ücretsiz Hesapla

   Şirket sahiplerine özel iskonto oranını hemen öğren


   Son Bir Adım Kaldı

   Size özel teklifi iletebilmemiz için bilgilerinizi giriniz:

   Sektörünüzü Seçiniz

   Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgileri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.