Taşıt Sistemleri

Taşıt Tanıma Sistemi Nedir?

Taşıt Tanıma Sistemi Nedir?

Taşıt tanıma sistemi, işletmenizin akaryakıt giderlerini kontrol altına alma konusunda teknolojik takip ve ödeme sistemidir. Taşıt tanıma sistemi sayesinde araç sürücüleri hiçbir ödeme işlemine girmeden, fatura beklemeden, aracın içerisinden bile çıkmadan akaryakıt alımını yapabilirler.

Taşıt tanıma sistemi, işletmenizin akaryakıt giderlerini kontrol edebilmeniz için geliştirilen bir teknolojik takip ve ödeme sistemidir. Taşıt tanıma sistemi sayesinde aracı kullanan araç sürücüleri araçlarından inmeden, hiçbir ödeme yapmadan ve fatura beklemeden akaryakıt doldurma işlemini yapabilmektedirler.

Taşıt tanıma sistemi, işletmelere akaryakıt alımı ve akaryakıt gider takibi konusularında kolaylık sağlar. Akaryakıt alım kontrolünün haricinde kilometre hesabı, tüketim kontrolü gibi özellikleriyle de öne çıkmaktadır.

Taşıt Tanıma Sistemi (TTS) Nasıl Çalışır

Taşıt Tanıma Sistemi (TTS) Nasıl Çalışır?

Taşıt tanıma sistemi, araç bilgilerinin üzerinde tutulduğu bir cihazın pompayla veri paylaşması sonucunda çalışır. Taşıt kimlik ünitesi sistemi, aracın bilgilerini içerir. Dolum sırasında akaryakıt pompasıyla taşıt kimlik ünitesi ilişki haline geçerek araç bilgilerini aktarır. İstasyona gelen sürücü pompaya aracını yaklaştırır.

Pompa, aracın deposuna yaklaştırıldığında sistem aracı otomatik olarak tanır. Böylece araçla ilgili kaydedilen tüm bilgiler sistemin belleğine aktarılır ve artık sistem aracı tanıdığı için tüm işlemler otomatik olarak gerçekleştirilir. Pompa aracın deposundan çıkarıldığında dolum işlemi otomatik bir şekilde durur.

Taşıt tanıma sistemi, uydu üzerinden araca aktarılan yakıt miktarını ve tutarını kaydederek iletir. Bu sayede TTS kullanan firmalara, araçlarının tüketim tutarları veriler üzerinden akaryakıt firması tarafından sunulur.

Taşıt Tanıma Sisteminin (TTS) Avantajları Nelerdir

Taşıt Tanıma Sisteminin (TTS) Avantajları Nelerdir?

Akaryakıt alımında kolaylık sağlayan sistem, ihtiyaç fazlası akaryakıt alımını engelleyerek akaryakıt giderleri konusunda da firmalara avantaj sağlamaktadır. Akaryakıt alım kontrolünün yanında, tüketim kontrolü, kilometre kontrolü ve akaryakıt giderinde doğrudan pompa fiyatı üzerinden tasarruf sağlayan akaryakıt çözümü, belirlenen limit içerisinde yakıt alma işlemine izin verir.

Aracın tipine ve modeline göre uygun olan yakıtın verilmesini sağlayan sistem gerekli olan işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Sistemin avantajları şu şekildedir;

 • Hangi aracınızın hangi istasyonda kaç litre akaryakıt aldığını net bir şekilde görebilirsiniz.
  İstasyonda ödeme yapılmadığı için hızlı bir şekilde akaryakıt ikmalini gerçekleştirebilirsiniz.
 • Fiş, kredi kartı ile ödeme, nakit ödeme gibi işlemleri ortadan kaldırarak yönetimi tek bir merkezden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Firma araçlarınızın mesai dışında harcama yapmasını engelleyebilirsiniz.
 • Online ortamda belirleyeceğiniz şifre sonrasında bütün kontrolleri kendi kriterlerinize göre ayarlayabilirsiniz. Araçlarınızın akaryakıt alım işlemlerinde tam kontrol elde edebilirsiniz. Yani daha net ifade etmek gerekirse hangi aracınızın hangi istasyonda ne kadar yakıt aldığını günlük, haftalık ve aylık olarak inceleyebilirsiniz.
 • İstasyonda herhangi bir ödeme işlemi gerçekleştirilmediği için akaryakıt alım işlemini olabildiğince hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Gereksiz fiş kalabalığı, nakit ödeme, kredi kartı ile ödeme gibi konularla uğraşmayıp yönetimi tek bir merkezden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ticari araçların aylık toplam gerçekleştireceği yakıt ikmalini belirleyebilir ve mesai saatleri haricinde yakıt harcaması gibi bir durumun önüne geçebilirsiniz.
 • Online üzerinden size tanımlanan şifre ile tüm belirlediğiniz nüansları inceleyebilir ve yönetebilirsiniz.

Araç tanıma sistemi, muhasebe, araç sürücüsü ve firma sahibi arasında meydana gelen veya gelebilecek sorunları devre dışı bırakarak güven sorununu da ortadan kaldırmanızı sağlar. Depoya akaryakıt yerine hava basılması gibi durumların da önüne geçer.

Şu anda bir taşıtmatik hizmeti alıyor musunuz?

Taşıt Tanıma Sistemi Cihaz Seçenekleri Nelerdir?

Taşıt tanıma sistemi (TTS), firmanızın ihtiyacına yönelik farklı farklı cihaz seçenekleri sunar. Genel olarak değerlendirmek gerekirse montajlı cihaz seçeneğinde “Akıllı Halka”, montajsız cihaz seçeneğinde “Akıllı Anahtarlık” en çok tercih edilen cihaz seçenekleri diyebiliriz.

Taşıt Kimlik Ünitesi

Taşıt kimlik ünitesinin özellikleri şu şekildedir;

 • Araçtan inmeden yakıt alımı gerçekleştirilir.
 • Araca monte edilir.
 • Kilometre rakamını raporda kontrol edebilmeyi sağlar.
 • Bazı marka ve modeller için uygun değildir, satış araçları için kullanılması tavsiye edilir.

Akıllı Halka

Akıllı halkanın özellikleri şu şekildedir;

 • Araçtan çıkmadan yakıt alımı işlemi gerçekleştirilir.
 • Araca monte edilir.
 • Kilometre cihazına göre farklı kilometre verisini raporda işlemez.
 • Bütün araç ve modeller için uygundur ama tavsiye olarak satış araçlarında kullanılması önerilir.

Akıllı Anahtarlık

Akıllı anahtarlığın özellikleri şunlardır;

 • Araçtan çıkmadan yakıt alımı işlemi gerçekleştirilir.
 • Araçta bulunduruluyor olması yeterli olur.
 • Kilometre verisini okuyamaz.
 • Bütün araç ve modeller için uygundur.
 • Genel olarak şirket yönetim kademesi tarafından tercih edilir.

Taşıt Tanıma Sistemi Ödeme Seçenekleri

Taşıt Tanıma Sistemi Ödeme Seçenekleri

Doğrudan Borçlandırma Sistemi (DBS)

Doğrudan borçlandırma sistemi (DBS) ödeme seçeneği ile işlem yapabilmek için Denizbank, ING Bank, Finansbank, Garanti Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi ve İş Bankası gibi bankalardan kredili hesap açtırabilirsiniz. Sonrasında size tanımlanan limitten harcanan tutarlar fatura döneminde bu hesaptan tahsil edilir.

Kredi Kartı

Öncelikle sisteme üye olabilmeniz adına 250 TL ön çekim işlemi gerçekleştirilir. Ardından ise yakıt kullanımı gerçekleştirildikçe iskonto düşülerek ödeme işlemi kredi kartından tahsil edilir.

Teminat Mektubu

Teminat mektubu, aylık yaptığınız tüketim miktarına göre çalıştığınız banka tarafından hazırlanır.

Nakit Blokaj

Anlaşma süresi içerisinde bir defaya mahsus olacak şekilde aylık tüketim tutar hesabınıza EFT veya havale seçenekleri ile yatırılır.

Çekle Ödeme

Satış temsilcisinin kişinin anlaştığı şekilde çek üzerinden ilerlenerek gerçekleştirilir.

Kendi Teklifini Oluştur

  90 Güne Kadar Vadeli Çek veya Senetle Ödeme

  Satış temsilcisinin kişi veya kurumlarla anlaştığı vade içerisinde alınan senet ya da çek teminatı ile ilerlenerek gerçekleştirilir.

  Taşıt tanıma sistemi ödeme seçenekleri açıkladığımız şekilde 6 farklı yöntemden oluşmaktadır.

  Taşıt Tanıma Sistemini Kimler Tercih Etmeli?

  Taşıt tanıma sistemini kullanmak isteyen ticari araç sahiplerinin sisteme dahil olmak için gerekli evrakları hazırlaması gerekmektedir. Dolayısıyla taşıt tanıma sistemini kimler tercih etmeli sorusunun cevabı kısaca ticari firmaların tümü olarak belirlenebilir.

  Size özel en avantajlı teklifi almak için haritadan bulunduğunuz ile tıklayın. Teklife ücretsiz ulaşın.

  İçerik Tablosu

   İskonto Oranını
   Ücretsiz Hesapla

   Şirket sahiplerine özel iskonto oranını hemen öğren


   Son Bir Adım Kaldı

   Size özel teklifi iletebilmemiz için bilgilerinizi giriniz:

   Sektörünüzü Seçiniz

   Web sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için tanımlama bilgileri kullanıyoruz. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.